Jedyną w swoim rodzaju cechą dla turystyki nadmorskiej jest fakt, że jest to turystyka przede wszystkim sezonowa.Tak już jesteśmy skonstruowani, że chcemy wypoczywać wówczas, gdy wokół jest pięknie, zielono i ciepło. Znacząca większość z nas wybiera letnie miesiące na wypoczynek i w tym terminie jeżeli jest taka sposobność bierze urlop.
Z małymi wyjątkami miejscowości wczasowe nad morzem prawie że "wymierają" po sezonie. Ulice niedużych miasteczek nadmorskich i wsi letniskowych gwarne i pełne turystów w sezonie letnim, stają się puste i wyludnione, a życie w nich znów zaczyna się toczyć wolniej. Tylko duże i zabytkowe miasta cieszą się z turystów odwiedzających te miejscowości po sezonie. Do takich miast można zaliczyć Gdynię, Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot. Władze nadmorskich miejscowości próbują wydłużyć sezon organizując w miesiącach mniej atrakcyjnych turystycznie imprezy masowe, rozgrywki sportowe i innego rodzaju imprezy, by przyciągnąć turystów i zapełnić choć trochę bazę noclegową.
Miejscowości uzdrowiskowe są w lepszej sytuacji niż inne nadmorskie ośrodki miejskie. Tutaj na leczenie i rehabilitację w miesiącach mało atrakcyjnych turystycznie kierowani są pacjenci i kuracjusze. Daje to szansę na ciągłość działalności, na zatrudnienie oraz całoroczne działanie niektórych ośrodków wypoczynkowych, baz noclegowych i hotelowych poprzez całe 356 dni w roku. W mniejszych miejscowościach takich jak co najmniej Ustka pokoje wynajmuje poza sezonem niewielu mieszkańców.
Hotele i bardziej luksusowe ośrodki wypoczynkowe radzą sobie organizując turnusy rehabilitacyjne, zapraszają organizatorów konferencji i kursów do zorganizowania takowych właśnie u nich, w ich hotelu. Również dobrym rozstrzygnięciem zapełnienia pustych pokoi i kwater w hotelach, pensjonatach i apartamentach są sesje i pobyty stylu SPA. Wymaga to od właścicieli obiektów noclegowych dużych inwestycji i zatrudnienia fachowców, niemniej jednak dzięki takim pobytom zwanych turnusami upiększającymi zatrudnieni w hotelu czy ośrodku wczasowym pracownicy posiadają pracę przez cały rok.
Zatrudnienie w turystyce w miejscowościach turystycznych, niestety wyłącznie sezonowe, znajdują częściej młodzi kobiety i mężczyźni uczący się i studiujący. Właściciele punktów gastronomicznych działających sezonowo, punkty handlowe, hotele, pensjonaty potrzebują takich pracowników właśnie w czasie letnich wakacji. Niestety mężczyźni i kobiety potrzebujące stałego zatrudnienia posiadają problem z jego znalezieniem w miejscowościach nadmorskich cieszących się powodzeniem i odwiedzanych tylko latem.
Turystyka nad morzem jest pewnym źródłem dochodu, lecz nie tak dobrym jak działalność obiektów noclegowych zlokalizowanych w górach. Dlatego również widać wyraźną różnicę poziomu świadczonych usług noclegowych zwłaszcza w sektorze tanich noclegów i kwater prywatnych.
|
|